כלים לאנשים רגישים מאוד, מאמרים

המצפן הפנימי שלי – מה קורה עכשיו?

המצפן הפנימי שלי 

מה קורה לי עכשיו?

היכן אני נמצאת על המפה הרגשית שלי הרגע?

כשאנשים רגישים מאוד חווים הצפה רגשית, לעתים קרובות התחושה היא שהכל התבלבל לנו ואנחנו שרויים במערבולת. כמו חוטים של כדור צמר שהתבלבלו ביניהם. כשהתחלתי להבין שכך אני חווה הצפה, היתי קמה כל בוקר ומתחילה לעשות עיבוד של מה שעבר עלי ביום לפני. היתי יושבת ונזכרת בפרטי פרטים, מי אמר מה, מה אני אמרתי, מה עשיתי ואיך הרגשתי. הדבר עזר לי מאוד לעשות סדר בחיי הרגשיים והרגשתי הקלה.

אך הבהירות והיכולת לפוגג את ההצפה בזמן שהיא קורית הגיעו כשהתחלתי ללמוד יוגה תרפיה. שאלה פשוטה – "מה קורה עכשיו" – איפשרה לי לתת שם וגבולות לחוויה ובכך האינטנסיביות שלה הלכה ופחתה.

ביוגה מדברים על 5 רבדים של היותנו בני אדם:

  • מחשבות – איזה מחשבות עוברות לי בראש?
  • רגשות – איזה רגש אני חווה? שמחה, פחד, כעס, עצב?
  • תחושות – איזו תחושה אני חשה בגוף? התכווצות בשרירים, חום, כאב?
  • הרגשה – איזו הרגשה אני חווה? בהירות, בלבול?
  • התנהגות – באיזו התנהגות אני בוחרת בעקבות כל אלה?

אלה הם 5 היבטים שבאים לידי ביטוי ברגע שאנחנו פוגשים גירוי כלשהו. הגירוי יכול לבוא מבחוץ, למשל, מישהו אמר לנו משהו. או – מבפנים, למשל, עלה בנו זיכרון מסויים. ברגע שנותנים שם למה שקורה לנו בכל חמשת הרבדים, החוויה נהית ברורה לנו יותר, מקבלת תשומת לב שלנו ונהית מוכלת בתוכנו. זאת, במקום שהחוויה תשתלט עלינו.

הבוקר היו לי הרבה מטלות לעשות. כשחשבתי על כך, נכנסתי ללחץ. דבר ראשון שעשיתי – שמתי לב שאני בלחץ. אחרי זה התמקדתי בנשימה – בדקתי איך אני נושמת הרגע. הנשימה שלי היתה מאוד מהירה ומקוטעת. לא ניסיתי לשנות אותה. פשוט התבוננתי בה ונתתי לה להיות כמו שהיא. שמתי לב שהדבר הרגיע אותי מעט.

אחרי זה שאלתי את עצמי, מה קורה לי עכשיו? בראש עברו לי מחשבות במהירות רבה, בסגנון מה יקרה אם לא אספיק לסיים את כל המשימות עם כל מני תסריטים אפשריים. ברמת התחושות בגוף – הרגשתי שהשרירים מתכווצים בכפות הידיים ובכפות הרגליים. ההרגשה הכללית היתה שמשהו לא טוב עומד לקרות. והרגש? הרגשתי פחד. כששמתי לב לכל מה שעובר עלי ונתתי לכל הרבדים שמות, שמתי לב שמשהו בי הולך ונרגע.

יכולתי לנשום קצת יותר לעומק. השרירים הרפו מעט. כבר לא היתי מוצפת. פשוט הרגשתי פחד שלא אספיק את כל מה שאני רוצה. נתתי לעצמי כמה דקות פשוט להיות עם מה שאני חווה. בסופו של דבר הגעתי למסכנה שאולי כדאי שאפחית כמה משימות, כי הן לא דחופות לי היום. זאת היתה התנהגות שבחרתי כדי לחזור לאיזון הפנימי.

 

המצפן הפנימי שלי הוא אחד הכלים בארגז הכלים האפשריים של אנשים רגישים מאוד. אם יש לכם שאלות או ברצונכם להעמיק לתוך העבודה עם כלים אלה, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולבוא למפגשים פרטניים, ללמוד ולתרגל יחד.

 

בשבוע הבא נדבר על הכלי הנוסף – על מה מזין ועושה טוב לנו – המשאבים שלנו.

באהבה,

ביאטה.


ביאטה שבון יהב
תרפיסטית גוף-נפש, מתמחה באנשים רגישים מאוד
מנהלת הקהילה של אנשים רגישים מאוד בישראל

 


 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s